16 C
Akmenė

Pasaulinis miego tyrimas parodė, ar iš tiesų gerai miegame

Ar jau skaitėte?

Šiandien vis daugiau žmonių teikia pirmenybę miegui, nes jis daro didžiulę įtaką mūsų sveikatai bei kasdienei savijautai. Didėjantį susidomėjimą miegu rodo ir naujausios tendencijos, pastebėtos naudojant „Samsung Health“ programėlę. Per pastaruosius dvejus metus 182 proc.1 padaugėjo naudotojų, kurie bent kartą per savaitę aktyviai stebėjo savo miego2 rodiklius. Nepaisant to, išlieka klausimas: ar iš tikrųjų miegame gerai?

- Reklama -

Į šį klausimą technologijų bendrovė nusprendė atsakyti atlikdama vieną didžiausių kada nors įgyvendintų pavienių miego sveikatos tyrimų3 – išanalizavo 716 mln. skirtingų „Samsung Health“ naudotojų išmiegotų naktų. Nors susidomėjimas miego kokybe sparčiai auga, tyrimo rezultatai rodo, kad žmonių miego kokybė iš tiesų prastėja.

Pasaulis miega ne tik mažiau, bet ir mažiau efektyviai

Ar iš tikrųjų miegame gerai. Nuotrauka iš Unsplash.

Visame pasaulyje vidutinė miego trukmė sutrumpėjo nuo 7 valandų ir 3 minučių iki 6 valandų ir 59 minučių, t. y. nesiekia Nacionalinio miego fondo rekomenduojamos 7 valandų trukmės ribos.

Kitas nerimą keliantis aspektas – miego metu prabundama vis dažniau ir ilgesniam laiko tarpui, todėl mažėja miego efektyvumas. Tai yra pagrindinis miego kokybės veiksnys, kuris nustatomas apskaičiuojant faktinio miego laiko ir viso kiekvieną naktį lovoje praleisto laiko santykį.


Patogios pagalvės


Šis modelis nebuvo būdingas tik tam tikroms demografinėms grupėms ar regionams. Visose lyčių, amžiaus grupėse ir atlikto tyrimo regionuose pastebėtas miego trukmės ir efektyvumo sumažėjimas.

Nors vyrų miego efektyvumas ir toliau mažėja, tyrimo duomenimis, per pastaruosius metus labiausiai sumažėjo moterų miego trukmė. Be to, buvo pastebėta, jog vyresnių demografinių grupių atstovų miego efektyvumas sumažėjo labiau. Ypač vyresnių nei 70 metų amžiaus asmenų – jų miego trukmė sumažėjo beveik dvigubai daugiau nei 20-mečių.

- Reklama -

Miego skola daro didelį poveikį jaunesniems žmonėms

Nenuoseklus miego režimas taip pat turi įtakos miego kokybei. Miego skola – tai miego nenuoseklumo matas, rodantis miego kiekio darbo dienomis ir savaitgaliais skirtumą. Jis taip pat neigiamai veikia bendrąsias miego problemas.

Didžiausia miego skola yra tarp jaunų žmonių – dvidešimtmečių miego skola buvo beveik dvigubai didesnė nei septyniasdešimtmečių: atitinkamai 49 minutės ir 29 minutės. Visame pasaulyje žmonės savaitgaliais miega vidutiniškai 44 minutėmis ilgiau.

Pingvinų, o ne avių skaičiavimas

Siekdami geriau suprasti pasaulyje paplitusius miego įpročius, „Samsung“ nusprendė išanalizuoti ir suskirstyti įvairių tipų miegalius į miego gyvūnus4. Kiekvienas iš aštuonių miego gyvūnų atstovauja savitam miego modeliui su unikaliomis savybėmis, susijusiomis su miego trukme, nuoseklumu ir budrumo laiku – visa tai bendrai daro įtaką miego kokybei.


Kambario oro valytuvas


Įdomu tai, kad dauguma žmonių visame pasaulyje labiausiai sutapo su „nervingų pingvinų“ miego stiliumi, kuris sudarė trečdalį dalyvių. Jie išlaiko sveiką cirkadinį ritmą, tačiau miego metu dažnai patiria trukdžių, o tai mažina miego efektyvumą.

Priešingai pasaulinei tendencijai, Argentinoje, Ispanijoje ir Turkijoje daugumą sudaro „jautrūs ežiai“, t. y. jie gali būti aktyvesni naktį, o šviesiu paros metu miegoti daugiau, pavyzdžiui, reguliariai miegoti siestos metu.

Beveik 40 proc. 70-ies metų amžiaus asmenų miego gyvūnas buvo „atsargus elnias“, kuriam būdinga trumpesnė miego trukmė ir ilgesnis budrumo laikas., t. y. beveik 10 kartų daugiau nei 20-ies metų amžiaus asmenų. Šio gyvūno santykis nuosekliai didėjo senstant amžiaus grupei.

Galaxy Watch6 miegas. Iliustracinė nuotrauka.

Dvidešimtmečių žmonių grupėje – be didesnio „jautrių ežių“ atstovavimo – taip pat matoma daugiau „saulės nemėgstančių pelėdų“, palyginti su vyresnio amžiaus grupėmis. Šios kategorijos, t. y. tų, kurie turi problemų dėl miego pastovumo, taip pat vis labiau paplito mažėjant amžiaus grupei.

Kaip maži įpročiai gali užtikrinti kokybišką miegą

Be programos „Miego gyvūnai“, yra ir keletas kitų miego mokymo programų, kuriomis siekiama pagerinti miego kokybę. Jos grindžiamos tvirtu įsitikinimu, kad maži kasdieniai įpročių pokyčiai gali pagerinti miego kokybę. Programoje pateikiamas mėnesio trukmės miego instruktažas, pritaikytas pagal unikalų naudotojų miego gyvūno tipą, įskaitant greitą kėlimąsi iš lovos ryte, reguliarų kėlimosi laiką, aktyvumą dienos metu ir kitus teigiamus įpročius.


„Artinabs” dienos šviesos žadintuvo šviesa pabudins kaip saulėtekis.


Tyrimo duomenimis, kuo dažniau vartotojai dalyvavo „Sleep Coaching“ programoje, tuo geresnė buvo jų miego kokybė. 94 proc. „išvargusių ryklių“, kuriems akivaizdžiai trūksta kokybiško miego, pastebėjo pagerėjimą jau po dviejų programos naudojimo mėnesių.

Pagerinti miego kokybę įmanoma tik formuojant tinkamus kasdienius įpročius. „Galaxy Watch6“ serijos laikrodis ir „Samsung Health“ programėlė gali padėti geriau suprasti savo miego įpročius ir gauti asmeninę motyvaciją bei instruktažą.

Išmanusis laikrodis siūlo detalią „Sleep Score Factors“ miego analizę, apimančią miego trukmę, ciklus, prabudimo trukmę bei fizinį ir emocinį atsigavimą – sekant šiuos rodiklius kiekvieną dieną, nesunku identifikuoti miegą trikdančius veiksnius ir pagerinti jo kokybę.

 

 

 

 

TOP naujienos

Vilniečiai jau atsiima kalio jodido tabletes: kaip ir kada jas vartoti ir kodėl netinka paprastas jodas

Vilniaus savivaldybei paskelbus apie pradedamas nemokamai dalyti kalio jodido tabletes, vaistinės jau sulaukė pirmų vilniečių, atėjusių jų atsiimti. Visiems gyventojams, Vilniuje deklaravusiems gyvenamąją vietą,...

„Juodos“ kasos ir „pamiršti“ čekiai – kas galėtų įnešti skaidrumo į barų ir restoranų verslą?

„Sprinter tyrimų“ duomenimis šešėlinė ekonomika Lietuvoje vis dar sudaro iki 24 proc. BVP. Kaip ir visoje Europoje, taip ir Lietuvoje šešėlis pamažu traukiasi. Tačiau...

„Rimi“ rasite šių pigesnių produktų vienai šaltsriubei: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo...

Klaipėdos rajonas pritraukė svarbų bandomąjį projektą: naudą pajustų visas Klaipėdos regionas

Į viešųjų paslaugų perdavimą NVO, socialiniams verslams galima pažiūrėti kitu kampu, – įsitikinusi Klaipėdos rajono savivaldybė. Būtent rajono iniciatyva, bendradarbiaujant su VšĮ „Versli Lietuva“,...

ORAI: Pietinis ciklonas atneš gana gausių kritulių

Sausio 18-os dieną krituliai (šlapdriba, lietus, vakaruose vietomis sniegas). Kai kur rūkas. Rytą vietomis plikledis. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos. Sausio 19-os naktį krituliai (vyraus sniegas, šlapdriba), Žemaitijoje kai kur trumpa...

ORAI: Paskutinėmis vasaros dienomis – lietus ir karštis

Antradienio naktį kai kur trumpai palis, galima perkūnija. Vietomis rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 3–8 m/s. Žemiausia temperatūra 9–14, kai kur 15–17 laipsnių šilumos. Rytoj dieną daug kur palis, kai kur smarkiai, vyraus trumpi lietūs....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS