2 C
Akmenė

Gailėsitės nepabandę anksčiau: ledai iš varškės – paprastai pagaminami, sveikesni ir pigesni

Ar jau skaitėte?

Varškė – populiarus lietuvių virtuvės produktas, iš kurio nuo seno gaminame tiek saldžius desertus, tiek pagrindinius patiekalus. Tačiau pastaruoju metu pasaulyje populiarėja dar vienas varškės skanėstas – smaližių širdis užkariauja varškės ledai. Jie sveikesni, juos paprasta pasigaminti namuose, o vos kelių reikalingų produktų kaina nesikandžioja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad ieškantys būdų sutaupyti pirkėjai vis dažniau atsigręžia į tradicinius universalius ingredientus, todėl pieno produktai yra viena populiariausių prekių.

- Reklama -

„Pardavimų duomenys rodo, pieno produktai yra dažna kasdienio pirkinių krepšelio dalis. Populiariausiųjų viršūnėje karaliauja sviestas, aplenkdamas net pieną. Lietuviai taip pat noriai perka varškės sūrelius, jogurtus, sūrius. Pastebime, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria ir privačių prekių ženklų produktams, kurie kokybe nenusileidžia, tačiau padeda sutaupyti“, – pastebi V. Budrienė.

Ledai.

Vienas iš populiarių produktų – varškė, kuri pastaruoju metu šovė į populiarumo aukštumas „TikTok“ tinkle. Ieškantys naujų, paprastų ir nebrangių receptų smaližiai vienas po kito išbando varškės ledus.

Varškės ledų populiarumo priežastis paprasta – gamyba yra lengva, nereikalauja jokių ypatingų kulinarinių įgūdžių ar specialių preparatų. Dar geriau tai, kad pakaks vos kelių ingredientų, o svarbiausias produktas – varškė – yra tiek naudingas organizmui, tiek nebrangus.

„Varškė yra vertingas visaverčių baltymų šaltinis. Jame yra nepakeičiamųjų aminorūgščių, t. y. tokių, kurių organizmas pats negali pasigaminti, todėl jų reikia gauti su maistu. Jos žmogui labai svarbios, nes dalyvauja kuriant naujas ir atstatant pažeistas ląsteles. Taip pat varškėje rasime magnio, kalio, cinko, vitaminų A, D ir E. Taip pat – daug B grupės vitaminų, kurie, be kita ko, atsakingi už tinkamą nervų ir imuninės sistemų veiklą“, – vardija prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė.

Tiesa, varškėje yra mažiausiai kalcio iš visų pieno produktų. Norint patenkinti organizmo paros poreikį šiam elementui (800-1200 mg), reikėtų suvalgyti beveik 1 kg varškės.

- Reklama -

Varškės ledai – skanūs ir paprasti

Norint pasigaminti gardžių naminių varškės ledų, galima naudotis vienu iš dviejų populiariausių receptų. Pagal pirmąjį, reikės 500 g varškės ir 60 ml medaus. Antrasis receptas siūlo medų pakeisti 120 ml klevų sirupo.

„Gamyba – paprastesnė nei paprasta. Tereikia gerai sumaišyti abu ingredientus. Tą padaryti ranka bus nemenkas iššūkis, todėl verčiau naudoti maisto trintuvą: bus ir gerokai lengviau, ir konsistencija geresnė. Ledų masė tuomet bus lyg aksominė. Gerai sutrynus, tereikia masę supilti į formą ir užšaldyti. Po valandos skanėstas bus paruoštas patiekti“, – pataria V. Juodkazienė.

Priklausomai nuo to, ką mėgstate – arba ko turite namuose, ledus galima skaninti įvairiais priedais. Pavyzdžiui, įdėti porą šaukštų riešutų sviesto, pagardinti anakardžių riešutais, sausainių ar šokolado gabalėliais, bananais, uogomis, sirupu, vanilės ekstraktu ar uogiene.

Ar varškės ledai yra sveiki?

Varškė yra vertingas produktas, tačiau dažnam gali kilti klausimas – ar jos pagrindu paruošti ledai gali būti laikomi sveikesne alternatyva tradiciniams pieno skanėstams?

„Atsakymas iš dalies priklauso nuo Jūsų pasirinkimo – pavyzdžiui, žemės riešutų sviestas ar sausainiai padidins deserto kaloringumą. Jeigu pridėsite daug cukraus turinčių sirupų, teliks mažai varškės naudos sveikatai“, – pažymi V. Juodkazienė.

Jeigu nepersistengsite su priedais, šis desertas bus gerokai sveikesnis už įprastinius ledus. Juose bus mažiau kalorijų, angliavandenių ir pridėtinio cukraus, o bus daugiau baltymų. Todėl desertas saikingai gali būti valgomas ir tų, kurie turi problemų su padidintu cukraus kiekiu kraujyje.

„Norint sveikatai kuo palankesnio deserto, vertėtų ypatingą dėmesį skirti ingredientų kokybei. Rinkitės neriebią gerą varškę, kokybišką medų, venkite dirbtinių dažiklių ar labai perdirbtų priedų. Jeigu negalite be šokolado – verčiau rinkitės geros kokybės juodąjį, o ne pienišką. O dar geriau – gardinimui naudokite migdolus, kitus riešutus arba jau parduotuvėse pasirodančias šviežias uogas. Visgi svarbu nepamiršti, kad tai yra desertas, todėl kaip ir viskam gyvenime, čia būtinas saikas“, – sako prekybos tinklo „Iki“ atstovė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

 

TOP naujienos

Grilio sezono pradžiai – „Iki“ naujienos kepsninių entuziastams: nuo tradicinių šašlykų iki  jūros gėrybių

Pavasariui įsibėgėjus – skelbiame grilio sezono pradžią ir pristatome maisto tinkamo ruošti ant žarijų linijos „Grill Party“ naujienas. Nuo tradicinių šašlykų, jūros gėrybių iki...

Bai Kamara Jr.: tikros gyvenimo istorijos, atsiskleidžiančios bliuzo ritmuose

Jau liepos 23 d. viena gražiausių vietų Šakių krašte pasiners į ritmingojo bliuzo skambesį: Zyplių dvaro ansamblio atmosferą kaitins energingasis Bai Kamara Jr. kartu...

Žiemą pirkėjai nepraeina pro lietuviškus agurkus, o populiariausi vaisiai – apelsinai

Nors žiemą Lietuvoje negalime pasidžiaugti šviežių daržovių gausa, laukdami naujo derliaus dažniau stabtelime prie vaisių ir daržovių skyriaus prekybos centruose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė,...

Policija: švietimo, ugdymo įstaigos gavo 633 laiškus su grasinimais sprogdinimais

Lietuvos švietimo ir ugdymo įstaigos penktadienį nuo pat ryto masiškai gauna grasinimus sprogdinimais, patvirtino policija. „Mokyklos ir darželiai įvairiuose šalies miestuose gavo 633 laiškų su...

Gruodžio 22 dienos horoskopas

AVINASNors kartą pasilaikykite jus užvaldžiusias idėjas sau. Nepamirškite, kad spontaniškai besivystantiems įvykiams reikia laiko. Dabar dar neturite pakankamai argumentų, kad galėtumėt įtikinti aplinkinius savo teisumu. JAUTISJei galite, šiandien kuo daugiau laiko praleiskite šią dieną su...

Kritinis mąstymas – vienas iš ginklų prieš socialinę inžineriją, sukčius ir paniką

Skaitmeniniai įgūdžiai šių laikų pasaulyje įgauna vis didesnę svarbą – tai patvirtina ir Europos įgūdžių darbotvarkė (angl. the New Skills Agenda), kurioje pirmą kartą skaitmeniniams įgūdžiams priskiriama tokia pati svarba, kaip skaitymui ir skaičiavimui....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS