14.3 C
Akmenė

Vaistinėlė naujiems mokslo metams: kuo turi pasirūpinti mokyklinukų tėveliai?

Ar jau skaitėte?

Sparčiai artėjant naujiems mokslo metams, tėvelių galvos skausmu tampa kruopštus atžalų paruošimas mokyklai. O šalia naujų kanceliarinių prekių ir kitų mokyklinės kasdienybės atributų, būtina pagalvoti ir apie namų vaistinėlės atnaujinimą, kad joje būtų galima rasti dažniausiems vaikų negalavimams skirtų preparatų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė įvardija, kuo papildyti vaistinėlės turinį ir kaip sustiprinti vaikų sveikatą pasitinkant rudenį.

- Reklama -

Pirmoji pagalba

Vaistininkė G. Šimkė paaiškina, kad tėvams, auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus, namų vaistinėlę reikėtų paruošti itin atidžiai, kad būtų galima greitai reaguoti į įvairias situacijas. Visų pirma, kadangi mažamečiai vaikai dažniau patiria traumų ar kitaip susižaloja, vaistinėlėje turėtų rastis užtektinai jautriai odai skirtų įvairaus dydžio pleistrų, bintų, tvarsčių, dezinfekuojančio purškalo, tepalų ar gelių žaizdoms gydyti, taip pat šaldančių-šildančių paketėlių.

Vaistinėlę būtinai reikėtų papildyti ir vaistais nuo skausmo bei temperatūros. Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

„Vaistinėlę būtinai reikėtų papildyti ir vaistais nuo skausmo bei temperatūros. Čia puikiai tiks paracetamolio ar ibuprofeno savo sudėtyje turintys preparatai, kuriuos galima pasirinkti tiek sirupo, tiek tablečių formomis, pagal mažylio amžių ir svorį. Pasirūpinti reikėtų ir vaistais nuo alergijos – net jei iki šiol atžala alergijos simptomais nesiskundė, niekada negali žinoti, kaip organizmas sureaguos į vabzdžių įgėlimus, dar neragautą maistą, neįprastus augalus ir kitus alergenus“, – sako G. Šimkė.

Ji įvardija, kad vaistinėlėje turėtų atsidurti ir priemonės nuo peršalimo, pavyzdžiui, tiek pasireiškiant peršalimo slogai, tiek alerginei slogai reikėtų plauti nosį su jūros vandeniu. Taip pat naudinga vaistinėlėje turėti vaistų, skystinančių ir valančių nosies sekretą – tai galėtų būti tiek augalinės, tiek cheminės sudėties vaistai. Taip pat, kiekvienuose namuose vaistininkė rekomenduoja turėti preparatų, mažinančių nosies ertmės paburkimą – jie veikia sutraukdami kraujagysles ir leisdami lengviau kvėpuoti. Visgi, pastaruosius naudoti reikia itin atsargiai ir ne ilgiau, nei nurodyta ant pakuotės.

„Dar vienas svarbus aspektas – preparatai nuo gerklės skausmo ir kosulio. Svarbu laiku užbėgti ligai už akių ir pradėti gydytis vos pajutus pirmuosius simptomus. Kosuliui malšinti puikiai tinka ledinukai su įvairiomis žolelėmis, pavyzdžiui, islandine kerpena, šalaviju, augalinės kilmės sirupai. Gerklės skausmą sumažinti gali padėti įvairios arbatos, čiulpiamos ar purškiamos priemonės“, – pataria vaistininkė.

Virškinimo sutrikimų gydymas

„Auginantys vaikus tikrai pritars, kad virškinamojo trakto negalavimai – gana dažnas svečias kasdienybėje, todėl manau, kad kiekvienoje vaistinėlėje taip pat turėtų būti aktyvintosios anglies. Ji efektyviai pritraukia toksinus bei kitas nenaudingas medžiagas prie savo paviršiaus ir neleidžia joms patekti į kraujotakos sistemą. Aktyvintąją anglį vaistinėse galima įsigyti tiek tabletėmis, tiek kapsulėmis, tačiau ją vartojant būtina paisyti gamintojo rekomendacijų, atsižvelgiant į kūno svorį“, – pažymi G. Šimkė.

- Reklama -

Anot vaistininkės, patiriant virškinimo sutrikimų ir ypač viduriuojant, praverčia turėti ir diosmektito preparatų. Pastarieji gali absorbuoti vandenį, toksinus, bakterijas ir rotavirusus, taip ne tik sumažindami skysčių kiekį išmatose, bet ir neleisdami jiems užsilikti organizme. G. Šimkė pabrėžia, kad kadangi viduriuojant, vemiant bei karščiuojant organizmas praranda daug skysčių, būtina užtikrinti jų kiekį.

„Esant minėtiems negalavimams, labai svarbu išvengti dehidratacijos, kuri vaikams pasireiškia daug greičiau nei suaugusiems. Užtikrinti pakankamą skysčių ir elektrolitų kiekį gali padėti specialūs jais prisotinti tirpalai. Sutrikus virškinimui pagelbėti gali ir gerosios bakterijos, kurios padeda atstatyti žarnyno mikroflorą. Reikėtų žvalgytis, kad pastarųjų sudėtyje būtų Lactobacilus ir Bifidobacterium bakterijų“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

Bendros organizmo sveikatos užtikrinimas

G. Šimkė pabrėžia, kad kalbant apie bendrą vaikų sveikatą, labai svarbu ir tai, kad šalia mokyklinuko visada būtų ir nuolat jo vartojami vaistai, pavyzdžiui, nuo diabeto ar astmos. Taip pat, jei vaikui yra nutikę stiprių alerginių reakcijų, tėveliai turėtų būti išmokinę jį atskirti pirmuosius simptomus ir kreiptis pagalbos. Šiais atvejais, rekomenduojama informuoti tiek mokytojus, tiek mokyklos administraciją apie mažylio negalavimus ir būdus jam padėti.

„Šalia tinkamos vaistinėlės, mokyklinio amžiaus vaikui turi būti užtikrinama visavertė ir kuo įvairesnė mityba, kurioje netrūktų skirtingų vitaminų, mineralų ir maistinių medžiagų. Deja, neretai tenka girdėti, kad vaikučiai nemėgsta valgyti daržovių, mėsos arba valgo jų nedaug. Jei taip yra, rekomenduočiau reguliariai atlikti kraujo tyrimus, kurie padės įsivertinti ar vaikui netrūksta tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, kalcio, geležies, vitamino D.

Jeigu vaikas labai nevalgus ir akivaizdžiai su maistu negauna reikiamų medžiagų, galima rinktis maisto papildų kompleksus, pavyzdžiui, skirtus augančiam organizmui. Juose dažniausiai netrūksta vitaminų A, C ir D, cinko, kalcio, B grupės vitaminų. Mokyklinio amžiaus vaikams pravers ir omega-3 riebalų rūgštys, svarbios sveikam augimui ir vystymuisi. Šios rūgštys, ypač dokozaheksaeno rūgštis (DHA) ir eikozapentaeno rūgštis (EPA), yra pagrindinės omega-3 rūgštys, kurios daro teigiamą poveikį įvairiems sveikatos aspektams, įskaitant smegenų vystymąsi, kognityvines funkcijas, regėjimą, širdies ir kraujagyslių sistemos bei imuniteto veiklą“, – atskleidžia vaistininkė G. Šimkė.

TOP naujienos

Vasario 12-oji, penktadienis, Kinų naujieji metai + 2021 m. Kinų horoskopas

Vasario 12-oji, penktadienis, 7 savaitė. Saulė teka 7.47 val., leidžiasi 17.20 val. Dienos ilgumas 9.33 val. Mėnulis (jaunatis). N24.lt - NAUJAS! Vardadieniai: Benediktas, Deimantė, Eulalija, Mantas, Reginaldas. Datos: Kinų naujieji metai 2021...

Horoskopai balandžio 13 dienai

AVINASNesivarginkite toliau tempti naštą, jei nebematote prasmės tai daryti. Vienintelis racionalus kriterijus šiandien - jūsų asmeninė nauda. Nesiduokite sugraudinamas banaliomis istorijomis. JAUTISPadėtis susiklostė pakankamai subtili,...

Nuo sausio didėja privalomojo sveikatos draudimo įmokos iki 44,81 eurų

„Sodra“ ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atkreipia gyventojų dėmesį, kad nuo 2021 metų sausio 1 d. minimaliai mėnesinei algai (MMA)...

Kaip ir kada geriausia keisti savo elektros tiekimo planą?

Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikia galimybę laisvai pasirinkti ne tik nepriklausomą elektros tiekėją, bet ir elektros tiekimo planą, atsižvelgiant į geriausią kainos ir suvartojimo...

Vasario 21-oji: vardadieniai, Tarptautinė gimtosios kalbos diena, Tarptautinė gido diena

Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena,Tarptautinė gido diena. Vasario dvidešimt pirmoji, trečiadienis, (trečioji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 313 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Eleonora, Feliksas, Kęstas, Kęsvilas, Kęstutis, Leonora, Lionė, Nora; rytoj:...

ORAI: Šiandien kritulių tikimybė maža. Pajūryje pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15–17 m/s.

Šiandien kritulių tikimybė maža. Pajūryje pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 3 laipsnių šilumos. Vasario 10-os naktį šiaurės vakarinėje šalies pusėje, dieną daug kur numatomi trumpi, daugiausia nedideli...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS