20.1 C
Akmenė

Naujametė dovana septyniems žmonėms

Ar jau skaitėte?

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad šią savaitę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose ir Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo užregistruota po vieną organų donorą.

- Reklama -

Gruodžio 28 d. Kauno klinikose donoro artimieji sutiko paaukoti jo organus donorystei, atlikus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijai yra tinkami donoro inkstai ir kepenys. Kepenys persodintos beveik du metus organo laukusiam pacientui, vienas inkstas vienerius metus, o antrasis daugiau nei 10 mėnesių organo laukusiam recipientui.

Gruodžio 29 d. kito donoro artimieji netekties akimirką taip pat priėmė kilnų sprendimą, šiandien, gruodžio 30d., bus eksplantuoti šio donoro inkstai, kepenys ir ragenos. Organų transplantacijos bus atliktos Santaros klinikose, o ragenos perduotos į Audinių banką.

Dėl tokių pagarbos vertų artimųjų sprendimų, Naujųjų metų proga net 6 žmonėms bus padovanota galimybė sugrįžti į įprastą gyvenimą, o vienam bus sugrąžinta galimybė matyti. Tai yra prasmingiausia dovana, kurią kas nors gali dovanoti.

„NTB dėkoja visiems organų donorų artimiesiems, kurie sunkią netekties akimirką priėmė kilniausią sprendimą ir padovanojo artimojo organus, taip suteikdami kitiems žmonėms viltį gyventi“, – sako NTB direktorius Artūras Bagotyrius.

Laukiančių daug, bet statistika nuteikia optimistiškai

Naujausiais duomenimis, šiuo metu organų ir audinių transplantacijos laukia 433 žmonės: 108 laukia inksto, 3 – kasos ir inksto komplekso, 55 – širdies, 7 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 104 – kepenų, 151 – ragenų transplantacijos.

- Reklama -

Šiais metais buvo atliktos 133 organų transplantacijos: mirusio donoro inkstų transplantacijos – 95, gyvo donoro – 8, širdies – 6, kepenų – 22, plaučių – 1, širdies ir inksto komplekso – 1.

Tai nėra tik skaičiai, tai – žmonės, jų šeimos, jų gyvenimai. Vieniems organų donorystė reiškia skaudžią artimo žmogaus netektį, o kitam – gyvybę ir džiaugsmą sulaukus lemtingo skambučio. Būtent tai organų donorystę paverčia itin jautria ir svarbia tema, apie kurią reikia kalbėti kiekvienam.

Nors laukiančių transplantacijos žmonių yra daug, baigiantis metams statistika vis dėlto nuteikia optimistiškai. Praėjusiais metais artimųjų prieštaravimas donorystei siekė net 34 proc., o šiais metais – 27 proc. Tokie skaičiai ir realūs donorystės atvejai rodo, kad artimieji vis dažniau priima sprendimą padovanoti organus ir taip sugrąžinti kažkam galimybę vėl įprastai gyventi tuo pačiu išsaugant dalelę savo artimo kitame žmoguje.

Kuo mažiau artimųjų prieštaraus donorystei, tuo daugiau gyvybių bus išgelbėta. Būtent dėl to apie savo pasirinkimą labai svarbu yra pasikalbėti su šeimos nariais. Kadangi netekties akimirką būtent jie turės priimti sunkų sprendimą, toks pokalbis palengvins jų pasirinkimo naštą.

Lapkričio mėnesį NTB užsakyta ir „Spinter“ atlikta apklausa taip pat parodė, kad 72 proc. Lietuvos gyventojų pritaria organų donorystei, tai yra 6 proc. daugiau nei pernai. Tokią statistiką patvirtina ir išduotų donoro kortelių skaičius. 2020 m. buvo išduotos 2399 donoro kortelės, šiais metais šis skaičius yra viršytas jau beveik dvigubai – išduotos 4772 donoro kortelės.

Tvirtas bendradarbiavimas

Organų transplantacija – ta sritis, kurioje procesai efektyviai ir optimaliai negali veikti be įvairių sričių specialistų įsitraukimo. Čia yra itin reikalingos profesionalių medikų komandos, transplantacijų koordinatoriai, pilotai, greitosios pagalbos automobilių vairuotojai.

Be to, itin svarbios išlieka ir užsienyje transplantacijas koordinuojančios organizacijos. Šiais metais iš Lietuvos į užsienį buvo išgabenta 13 organų – 4 plaučiai į Vokietiją ir 2 plaučiai į Šveicariją, 1 širdis į Vokietiją, 2 kepenys į Šveicariją ir 4 kepenys į Vokietiją. Į Lietuvą iš Latvijos šiais metais buvo atskraidinti 5 organai – širdis, 2 inkstai ir 2 kepenys.

Kiekvienas toks organų pervežimas reikalauja dar didesnio susitelkimo ir dar didesnės koordinacijos. Kiekvienas organas gyvybingas išlieka tik tam tikrą laiko tarpą, todėl labai svarbu apskaičiuoti kelionės atstumą ir trukmę, numatyti rizikas ir iššūkius, kurie gali kilti kelionės metu.

Neretai kelionei gali sutrukdyti ir oro sąlygos, ypač, jei organų pergabenimas vyksta oro transporto priemonėmis. Tokias keliones atlieka Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų pilotai, kurie saugiai nuskraidina ne tik medikus, bet ir organus, kurie kažkam išgelbėja gyvybes.

Efektyvus bendradarbiavimas su užsienio organizacijomis Lietuvoje laukiantiems recipientams suteikia daugiau vilties dar greičiau sulaukti savojo donorinio organo. Tik svarbu nepamiršti, kad pirmenybė visuomet yra taikoma donoro šalyje laukiantiems žmonėms, tik tuo atveju, jei tinkamas recipientas nėra randamas, yra kreipiamasi į užsienyje transplantacijas koordinuojančias organizacijas.

Donoru tapti paprasta

Organų donorais Lietuvoje gali būti visi pilnametystės sulaukę asmenys, kurie užpildo specialių sutikimą ir įsigyja donoro kortelę. Ši kortelė – tai altruistiško pasirinkimo simbolis, kuris parodo asmens pasiryžimą po mirties suteikti gyvenimą kam nors kitam. Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti net 7 žmonių gyvybes.

Donoro kortelę įsigyti galima užpildžius prašymą internetu ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Lina Mustafinaitė
Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė
Nacionalinis transplantacijos biuras

TOP naujienos

Nuteista elektriniu paspirtuku senyvo amžiaus moterį sužalojusi mergina

Kaipėdos apygardos teismas priėmė nutartį, kuria atmetė dvidešimtmetės apeliacinį skundą dėl pirmosios instancijos teismo nuosprendžio, kuriuo ji pripažinta kalta elektriniu paspirtuku sužalojusi senyvo amžiaus...

„Iki“ atskleidė gudrybę, kaip jau centus tekainuojantį arbūzą supjaustyti greičiau ir valgyti patogiau

Šią savaitę vėl grįžtant karščiams, arbūzo norėsis kaip niekad – šis sultingas vaisius vasarą yra skaniausias užkandis, turintis nepaprastų gaivinimo galių. Vasara ir arbūzai...

Du trečdaliai dviratininkų ir paspirtukininkų – be šalmo

Naujausi tyrimo duomenys rodo, kad kas antras Baltijos šalių gyventojas važinėja dviračiu arba paspirtuku. Tačiau didelė jais važiuojančiųjų dalis prisipažįsta nedėvinti šalmų. Taip elgiasi...

Laura Mazalienė: „Karantinas išmokė ne tik būti, bet ir dirbti su vaikais“

Verslininkė, žurnalistė Laura Mazalienė su vyru Šarūnu karantino metu išgyveno tikrą emocijų karuselę: pečius užgriuvo nežinia dėl restorano „Vaflių namai“ ateities, ant plauko pakibo...

Horoskopai gegužės 14 dienai

AVINASPadrikai dirbami darbai retai būna sėkmingi. Jei nespėjate, dalies verčiau atsisakykite iš viso. Ir neliekite savo apmaudo ant niekuo dėtų šeimos narių! JAUTISGalimas daiktas, kad einate klaidinga kryptimi. Dar kartą peržiūrėkite savo planus ir pakoreguokite...

Mopsė Bulvė verčia aikčioti internautus: spintoje – smagiausi kostiumai, svečiuose – net garsenybės

Žaismingas, bet drąsus „Iki“ žingsnis socialiniuose tinkluose pasiteisino. Rugsėjį tinklo „Instagram“ paskyrą perleidus mopsei Bulvei, pastebimai ūgtelėjo ir sekėjų, ir jų reakcijų į šmaikščius mopsės įrašus skaičiai. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, internautų...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS