18.6 C
Akmenė

Pavasarį išauga žmonių išlaidos: ekspertė pataria, kaip šiuo laikotarpiu planuoti biudžetą

Ar jau skaitėte?

Šylant orams ir artėjant atostogų sezonui, auga ir žmonių išlaidos. Pavasarį žmonės linkę dažniau pietauti lauko kavinėse, planuoti atostogas ir išvykas bei nepagailėti papildomų išlaidų naujam garderobui, namų ar sodo atnaujinimui. Finansų ekspertė dalijasi, kaip sudėlioti prioritetus, kad šiltuoju sezonu pavyktų įgyvendinti savo planus, o dėl patirtų išlaidų netektų rudens pasitikti jaučiant įtampą dėl artėjančio šildymo sezono.

- Reklama -

„Citadele“ banko valdybos narės Rūtos Ežerskienės teigimu, ilgai lauktas pavasaris atneša daugiau energijos, noro ir galimybių leisti laiką. Todėl šiuo laikotarpiu žmonės linkę dažniau išlaidauti spontaniškai.

„Tam, kad pavasarinės išlaidos nesukeltų papildomos finansinės įtampos, pirmiausia svarbu įsivardyti, kas šiltuoju metų laiku gali padidinti jūsų išlaidas. Žinodami rizikas, galėsite lengviau jų išvengti – sąmoningai priimsite sprendimus, padėsiančius sutaupyti vienoje ar kitoje situacijoje atsisakant nebūtinų išlaidų“, – teigia R. Ežerskienė.

Neatidėliokite pajamų deklaravimo

„Citadele“ banko valdybos narės Rūtos Ežerskienės teigimu, ilgai lauktas pavasaris atneša daugiau energijos, noro ir galimybių leisti laiką.

Pavasaris – tai atsinaujinimo, naujos pradžios metas, todėl tai puikus laikotarpis į rutiną įvesti atsakingo finansų planavimo įpročius, kurie palengvins biudžeto planavimą likusiems metams. Todėl ekspertė skatina persižiūrėti finansinius įsipareigojimus, pasitikrinti ar neturite skolų.

Kaip ir kasmet, iki gegužės 2 dienos gyventojai pradedami kviesti deklaruoti praėjusių metų pajamas. Nors deklaravimui skirtas laikotarpis trunka keletą mėnesių, pašnekovės teigimu, neretai ši užduotis paliekama paskutinėms dienoms. Sužinojus sumą, kurią reikės grąžinti, užklumpa stresas, o nenumatytos išlaidos skausmingai koreguoja mėnesio biudžetą.

„Puiku, jei deklaravus pajamas susigrąžinama mokesčių permoka. Tačiau vertėtų savo finansus planuoti visus metus. Tai padės iš anksto numatyti, ar nereikės mokesčių susimokėti patiems. Jei mokėtina suma didelė, jos nereikės sumokėti vienu kartu, bus lengviau susitaupyti per kelis mėnesius, ir atėjus gegužei atlikti apmokėjimą, išvengiant nenumatytų išlaidų“, – komentuoja banko atstovė.

- Reklama -

Įsivardykite pavasario ir vasaros planus

Atšilus orams norų ir planų sąrašas gali pasipildyti – norisi atsinaujinti spintą, dažniau susitikti su draugais ar susiplanuoti atostogas. Tam, kad mėnesio pabaigoje banko sąskaitos likutis nesukeltų nemalonios nuostabos, ekspertė rekomenduoja susidaryti pavasario ir vasaros tikslų sąrašus.

„Nuoseklus tikslų sekimas suteikia papildomos finansinės tvarkos ir aiškumo. Matant, kokios pinigų sumos prireiks planams pasiekti, galėsite lengviau įsivertinti, ar galite tokią dalį lėšų jiems skirti, o jei ne, nuspręsti, ko galite atsisakyti. Be to, visada verta apsvarstyti, ar nauji pirkiniai jums yra būtini. Jei esate pasiryžę, pavyzdžiui, atsinaujinti spintą šiltajam sezonui, galima pamėginti parduoti nebenešiojamus rūbus ir taip bent iš dalies kompensuoti naujų daiktų įsigijimą“, – pataria R. Ežerskienė.

Papildomai gautas pajamas skirkite taupymui

Rūta Ežerskienė, Nendrės Žiliskaitės nuotrauka.

Nors pavasarį gali norėtis labiau atsipalaiduoti ir taupymą atidėti į šoną, siekiant ilgalaikio finansinio saugumo, finansinę „higieną“ reikėtų palaikyti visus metus.

Be to, pasak R. Ežerskienės, nemažai įmonių pavasarį darbuotojams išmoka metines premijas, kas leidžia pasijusti finansiškai stabiliau ir kartais paskatina neplanuotiems pirkiniams.

„Netikėtai padidėjusios mėnesio pajamos gali sukelti jausmą, kad galima sau leisti daugiau ir paskatinti įsigyti brangų daiktą ar nuolaidžiau žiūrėti į neapgalvotas mėnesio išlaidas. Tačiau rekomenduojama gautas papildomas lėšas įtraukti į taupymo, o ne kasdienių išlaidų biudžetą“, – pataria „Citadele“ banko atstovė.

Papildomas gautas pajamas taip pat galima skirti finansinės pagalvės kaupimui – 3-6 mėnesių būtinųjų išlaidų sumai, kuri gali padėti lengviau atlaikyti finansinius išbandymus, tokius kaip netikėtos išlaidos dėl ligos, automobilio taisymo ar karjeros pokyčių.

Atnaujinkite savo biudžeto planą

Banko atstovė taip pat primena apie esminį, bet itin paprastą finansų valdymo metodą, vadinamąją „50/30/20” taisyklę.

Ekspertė pabrėžia, kad norėdami valdyti savo finansus tvariai ir sumaniai, kiekvienas turėtų susidaryti ir nuolat sekti savo biudžetą. Prasidėjus pavasariui verta peržiūrėti finansų skirstymą ir įsivertinti, kaip kinta išlaidos, finansinė situacija ir asmeniniai žmogaus poreikiai.

„Biudžetą verta peržiūrėti įvykus bet kokiems finansus paliečiantiems pokyčiams – padidėjus ar sumažėjus uždarbiui, pabrangus būsto paskolai dėl išaugusio EURIBOR ar nusprendus taupyti dideliam pirkiniui – būstui ar automobiliui. Be to, pavasarį sumažėja išlaidos mokesčiams, baigiasi šildymo sezonas, tad šią sumą galima skirti kitiems poreikiams. Pravartu reguliariai peržvelgti ir turimas prenumeratas, ar visos jos dar aktualios. Atsisakę vos vienos ar dviejų nebereikalingų mėnesinių paslaugų, ilgainiui galite sutaupyti nemažą sumą“, – patarimu dalijasi R. Ežerskienė.

Banko atstovė taip pat primena apie esminį, bet itin paprastą finansų valdymo metodą, vadinamąją „50/30/20” taisyklę.

„50 proc. turimų pajamų turėtumėte skirti privalomiems įsipareigojimams – nuomai, maistui, sąskaitoms apmokėti. Likusi pajamų dalis turėtų būti padalinta dalimis – 30 proc. skiriama kintamoms išlaidoms, o 20 proc. gaunamų pajamų turėtų būti atidėta taupymui bei investavimui“ , – sako R. Ežerskienė.

TOP naujienos

Kriminalistai sulaikė narkotinių medžiagų platinimu Palangoje įtariamus asmenis (VIDEO)

Uostamiesčio policija sulaikė asmenis, įtariamus narkotinių medžiagų platinimu Klaipėdoje ir Palangoje, pranešė policija. Kaip pranešė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK), 2023 m. kovą uostamiesčio...

Kovą didmeninė elektros energijos kaina ženkliai mažėjo

Didmeninių elektros energijos kainų palyginimas 2023 m. kovo mėnesį vidutinė elektros kaina Lietuvos prekybos zonoje kitos paros prekybos rinkoje (angl. day-ahead) buvo 89 Eur/MWh. Palyginus...

Ką valgo rytų europiečiai: ar pažįstame kaimynų tradicinius patiekalus?

Nors Rytų Europos šalių tradiciniai valgiai – pakankamai panašūs, ar tikrai žinome, ką valgo mūsų kaimynai? Rytų Europos virtuvėje vyrauja sotūs, naminiai patiekalai: virtiniai,...

Lietuviška vasara tęsiasi

Rugpjūčio 9-os dieną daug kur trumpai palis, kai kur smarkiai. Vietomis perkūnija. Vėjas pietų, pietvakarių, 6–11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–20 m/s....

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Kelionė į Egiptą su vaikais vasarą: tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ autorė dalijasi svarbiausiais patarimais

Tinklaraščio „Cukrinis avinėlis“ autorė Berta Garuckė – veikli moteris, kuri savo socialiniuose tinkluose dalijasi ne tik sveikuoliškais receptais, rankdarbių ir žaidimų vaikams idėjomis, bet ir išskirtiniais kelionių vaizdais. Ne kartą Egipte su šeima atostogavusi...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS