-0.7 C
Akmenė

Daugiau kaip pusės Lietuvos gyventojų namuose – bent po 1 nenaudojamą kompiuterį ir bent po 2 neįdarbintus telefonus

Ar jau skaitėte?

Gyvename pernelyg gerai ar tiesiog nesijaučiame saugūs? Kaip parodė Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotas tyrimas, net 63 proc. šalies gyventojų namuose yra po du ir daugiau nenaudojamų mobiliųjų telefonų. Dar 55 proc. namų ūkių turi bent po 1 nenaudojamą kompiuterį. Be to, net 43 proc. namų ūkiuose tokie nenaudojami prietaisai guli po 3 ir daugiau metų.

- Reklama -

18 proc. respondentų namuose – po 4 ir daugiau nenaudojamų telefonų

„Namuose kaupiami, po keletą metų nenaudojami smulkūs elektronikos prietaisai – netvaraus vartojimo pavyzdys. Juk toks kompiuteris ar telefonas, jei tik jie yra veikiantys ar pataisomi, kažkam galėtų būti labai reikalingi – nereikėtų pirkti naujų. Jeigu tokie prietaisai nepataisomi ar jų taisyti neapsimoka, tokiu atveju jie galėtų patekti į rūšiuojamų elektronikos atliekų srautą, būti perdirbti, o iš jų atgaunamos naudingos medžiagos panaudotos naujiems gaminiams. Galiausiai tai būtų naudinga visai planetai – mažiau gamintume, tvariau naudotume iškastinius išteklius“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

EPA inicijuotas tyrimas atskleidė, kad net 18 proc. respondentų namuose yra keturi ir daugiau nenaudojami mobilieji telefonai, 17 proc. – trys, po du nenaudojamus telefonus turėjo 28 proc., po vieną – 17 proc. tyrimo dalyvių. Visus mobiliuosius telefonus, kuriuos turėjo, naudojo tik 20 proc. apklausoje dalyvavusių asmenų.

Apklausa taip pat parodė, kad po vieną nenaudojamą kompiuterį namuose turi 29 proc. namų ūkių, du – 17 proc., tris ir daugiau – 9 proc. tyrimo dalyvių. Kad namuose turi du nenaudojamus kompiuterius, dažniau nurodė didmiesčių gyventojai. Kad visi turimi kompiuteriai naudojami dažniau teigė moterys, mažesnių pajamų respondentai.

Kai kurie prietaisai guli nenaudojami 5 ir daugiau metų

Net 29 proc. apklausos dalyvių prisipažino, kad tokie nenaudojami prietaisai jų namuose laikomi 3–4 metus, o 14 proc. teigė, kad tokie prietaisai nenaudojami guli 5 ir daugiau metų. Vienerius ar dvejus metus nenaudojamus prietaisus namuose laikė šiek tiek daugiau nei trečdalis apklausos dalyvių.

- Reklama -

„Kuo ilgiau nenaudojamas telefonas ar kompiuteris, tuo didesnė tikimybė, kad jis ir nebebus panaudotas bei galiausiai virs elektronikos atliekomis“, – pastebi L. Jurevičienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad perduoti ar parduoti kam nors nebenaudojamą telefoną nėra labai sudėtinga – rūpinantis duomenų apsauga tereikia atstatyti jo gamyklinius duomenis. Tuo tarpu perduodant kitam asmeniui kompiuterį rekomenduojama, naudojant specialias programas, išvalyti kietąjį diską ar net jį sunaikinti. Kitas klausimas, ar ką nors labai domintų nenaujas kompiuteris be kietojo disko ar be operacinės sistemos, nes prireiktų papildomos kompiuterių meistro pagalbos.

Šalyje – patogus elektronikos atliekų surinkimo tinklas

„Ne visi mėgsta tvarkytis namuose, o ką jau kalbėti apie rūpestį klimato kaita, gamta, planetos ištekliais. Duomenų saugumas ar tvarumo sprendimai irgi reikalauja papildomo rūpesčio, kuris kai kam atrodo kaip pernelyg apsunkinanti veikla. Todėl galbūt nereikėtų stebėtis, kad ne vienam patogiausia seną telefoną ir kompiuterį tiesiog pasidėti į spintelę, nors tikroji jų vieta greičiausiai būtų elektronikos atliekų konteineris. Ši elgsena būdinga ne vien Lietuvos, bet ir daugelio Europos šalių gyventojams“, – sako EPA projektų vadovė.

L. Jurevičienė taip pat primena, kad smulkiosios elektronikos atliekas galime patogiai išmesti į specialius konteinerius, esančius šalies prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kitose įstaigose. Tuo tarpu stambiosios elektronikos atliekas EPA paima iš namų nemokamai – tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 ar užregistruoti išvežimą asociacijos interneto svetainėje. Čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.

EPA inicijuotą apklausią atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Spalio mėnesį atlikto tyrimo metu buvo apklausta 1011 respondentų, kurių amžius 18–75 metai.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Neringa Baranauskienė

TOP naujienos

Norintiems įsirengti nuosavas saulės elektrines dar daugiau galimybių ir supaprastinimų

Įvertinus didelį gyventojų susidomėjimą saulės elektrinėmis, Energetikos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra rengiasi naujam paraiškų teikimo etapui, pirmasis numatytas jau liepos 1...

Sniego kasimas: kaip nepasitempti nugaros ir išvengti kitų traumų?

Žiemos darbai lauke lemia, kad vaistinėse pasirodo vis daugiau žmonių su įvairiais nusiskundimais. Dėl netaisyklingo sniego kasimo dažniausiai skundžiamasi nugaros skausmais, sausgyslių, raiščių ir...

Ėjimo džiaugsmą atradusi senjorė kasdien nueina po 40 tūkstančių žingsnių

68-erių metų Aldona – tikras pavyzdys visiems senjorams, kaip išėjus į pensiją galima atrasti naują aistrą, ne tik suteikiančią veiklos kasdienybėje, bet tuo pačiu...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją...

Šventinis laikotarpis – sukčių suaktyvėjimo metas: taikosi ir į žmonių siuntas

Prasidėjusi kalėdinių dovanų karštinė ir itin išaugę siuntų kiekiai gali virsti tikru lobiu sukčiams. Šiuo laikotarpiu Lietuvos gyventojai dažniau nei įprastai sulaukia sukčių siunčiamų SMS žinučių ar elektroninių laiškų, kuriuose bandoma išvilioti jautrią informaciją...

Vasario 23-ioji: vardadieniai, dienos INFO

Vasario dvidešimt trečioji, penktadienis, (penktoji 8-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 311 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia: Dargirė, Dargiras, Darvainas, Darvilas, Darvilė, Darvyda, Darvydas, Darvydė, Elvas, Elvinas, Elvys, Gintautė, Margarita; rytoj: Elfrida, Elmaras, Elmyra,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS